ASIM VE NURHAN KOCABIYIK ÖĞRETMENEVİ

24 Kasım 2005 tarihinde açılışı 10. Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer’in değerli eşi Semra Sezer Hanımefendi tarafından yapılan Asım ve Nurhan Kocabıyık Öğretmenevi, Türkiye’nin bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen öğretmenlerimizin sosyal ihtiyaçlarının bir ölçüde karşılanması amacıyla inşa edilmiştir.

Avcılar Deniz Otobüsleri İskelesi yanında, Ulusal Egemenlik Parkı ve Atatürk Evi Müzesi karşısında, 250 metrekare arsa üzerine inşa edilen ve toplam 1340 metrekare kapalı alanı bulunan öğretmenevinde çokamaçlı bir salon, bir restoran, konaklama için yedi oda, bir kafeterya, kütüphane, kadın ve erkek kuaförleri yer almaktadır. Tüm tefrişi Vakıf tarafından yapılan ve 1,5 milyon TL’ye mal olan öğretmenevi birinci derece deprem bölgesinde yer aldığı için binaya ait parsel üzerinde gereken tüm zemin etütleri yapılmıştır.

Zaman içinde yıpranan ve eskiyen öğretmenevi, 2014 yılında iç ve dış cephe tamiratları, boyaları, asansör değişimi, katların zeminleri ile elektrik ve ısınma tesisatlarının tamamen değiştirilmesi gibi işlemleri kapsayan ve 45 gün süren, 250.000 TL tutarında büyük bir bakım ve onarımdan geçirilerek 2014 yılının Nisan ayı sonunda Milli Eğitim’e teslim edilmiştir.