BORUSAN SANAT

Türkiye’nin önde gelen sanayi topluluklarından ve sanatın sadık destekçilerinden biri olan Borusan Holding, kuruluşundan bu yana Türkiye’nin çağdaşlaşma yolunda adımlarına katkıda bulundu. Kişiler veya kurumların yarattığı her değerin, tüm ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkı olduğuna inanan Borusan’ın sanatı toplumumuzda yaygınlaştırılmak amacıyla bir merkez açmaya karar vermesi sonucu Borusan Sanat 1997 yılında etkinliklerine başladı.

İstanbul’un kültür sanat yaşamının ana arteri olan İstiklal Caddesi’ndeki binasında çalışmaya başlayan Borusan Sanat, bugün çalışmalarını Borusan Holding’in kurucusu Asım Kocabıyık’ın hayata geçirdiği ve ağırlıklı olarak eğitim ve öğretime destek veren Borusan Kocabıyık Vakfı’na bağlı olarak sürdürüyor.

Kurumun etkinliklerinin merkezinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi konserleri bulunuyor. Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), sezon boyunca verdiği konserler ile klasik müziğin yıldız solistleri ve dünya çapında tanınan orkestra şeflerini konuk ediyor. Ülkemizde büyük beğeniyle takip edilen oda müziği topluluklarından biri olan Borusan Quartet ise Süreyya Operası’nda sürdürdüğü düzenli sezon konserlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında çeşitli festivallere ve etkinliklere konuk oluyor. 2014 Kasım’ında Borusan Müzik Evi binasına taşınan Borusan Sanat, etkinliklerini daha geniş bir skalaya yaymak ve hem sanatçılar hem sanatseverlere farklı bir deneyim sunmak amacıyla Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirdiği yeni müzik, dünya müziği, caz ve disiplinlerarası performanslara odaklanan konserleriyle, ana akımın dışında kalan müzik türlerine alan açıyor, bu alanda müzik üreten sanatçılarla müzikseverleri bir araya getiriyor.

Türkiye’nin internetten yayın yapan tek klasik müzik radyosu olan Borusan Klasik, deneyimli programcıları, konukları ve sürekli zenginleşen programları ile klasik müziği daha geniş kitlelere duyuruyor. Konserler ile eş zamanlı yapılan canlı radyo yayınları ile BİFO ve Borusan Quartet konserlerini dinleyicilerle buluşturuyor. Sanatın gelişimine destek verilmesi ve müziğin erişilebilirliğine katkı sağlanması amacıyla, 2011’in Ocak ayında pandemi süreciyle hayata geçen çevrimiçi platformu borusansanat.tv ile konser kayıtlarını müzikseverlere ulaştırıyor. BİFO, Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi özelindeki seçili konserlerden alınan video ve ses kayıtları, konser öncesi söyleşilerle birlikte borusansanat.tv’de yayınlanıyor.

Müzik odaklı çalışmalar kapsamında uzun yıllar eski binasının ilk iki katında faaliyet gösteren ve artık arşivi İTÜ MİAM’a devredilen müzik kütüphanesiyle genç öğrencilere hizmet veren Borusan Sanat, çocuklarda klasik müzik sevgisi uyandırmak amacıyla 2002’de kurulan Borusan Çocuk Korosu’nun da çalışmalarını yürütüyor.

Sanat etkinliklerinin organizasyonunun yanı sıra eğitime de önem veren Borusan Sanat, 2007 yılından bu yana yetenekli genç müzisyenler için müzik bursu da sağlıyor. Borusan Sanat’ın bağlı bulunduğu Borusan Kocabıyık Vakfı, Borusan Müzik Bursu çerçevesinde gençlerin yurtdışında, belirlenmiş seçkin eğitim kurumlarından birinde eğitim görmelerine destek veriyor.

Borusan Sanat’ın koordinasyon merkezi olarak çalışmalarını yürüttüğü ve Osmanlı, Bizans, Roma ve Helenistik dönemin mirasını akademik metinler ve olağanüstü güzellikte fotoğrafların yer aldığı koleksiyon değeri olan kitaplarda sunduğu Ertuğ & Kocabıyık Yayınları da mimar ve fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ ve Borusan Holding yönetim kurulu başkanı Ahmet Kocabıyık’ın başarılı bir ortak projesi.

Borusan Sanat, bugün sanatın kalbinin attığı Beyoğlu’nda kültür mirasına kazandırdığı mekânında çalışmalarını sürdürüyor.

www.borusansanat.com