Merhum Asım Kocabıyık’ın hayatına adanan “ASIM KOCABIYIK: 88 & ∞” Anı Odası açıldı

Borusan Holding’in Kurucu ve Onursal Başkanı merhum Asım Kocabıyık’ın hatırasını yaşatmak üzere kurulan “Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası, Kocabıyık’ın vefatının ikinci yıldönümünde ziyarete açıldı. Borusan Contemporary Perili Köşk’te yer alan ve dijital bir sergiye ev sahipliği yapan Anı Odası, Kocabıyık’ın yaşamını, değerlerini ve topluma kazandırdığı eserlerini aktarıyor.

Hafta içi Borusan Holding’in merkezi olan, hafta sonu Borusan Contemporary’nin çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapan Perili Köşk’te “Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası açıldı. Borusan’ın Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık’ın hatırasını yaşatmak üzere çalışma odasında kurulan Anı Odası, onun 88 yıllık yaşamını anlatan bir dijital sergiye ev sahipliği yapıyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı önderliğinde gerçekleştirilen ve 28 Aralık 2012’de aramızdan ayrılan Kocabıyık’ın vefatının yıldönümünde ziyarete açılan “Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası’nın küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak, tasarım ve prodüksiyonunu ise Çağdaş Arpaç ve Fatma Türe üstlendi. 

Anı Odası’nda merhum Kocabıyık’ın 1924 yılında Afyon’un Tazlar köyünde başlayan 88 yıllık yaşam öyküsünün ana bölümünü 7 ekrandan oluşan 5 metrelik bir videowall oluşturuyor. Halen Türkiye’nin en büyük dokunmatik ekranı olan bu videowall’u birçok kişi aynı anda interaktif olarak kullanabiliyor. Videowall, 10’ar yıllık dönemler halinde; aile, iş ve ülke eksenlerinde düzenlendi. Ziyaretçiler buradan Asım Kocabıyık’ın aile ve iş yaşamındaki gelişmelerle birlikte aynı yıllarda ülkede meydana gelmiş sosyal, ekonomik ve politik gelişmeleri de takip edebiliyorlar. Bu içerikler ekrana taşınırken küratör Prof. Dr. Zafer Toprak’ın Asım Kocabıyık ile yaptığı röportajlardan yararlanarak yazmış olduğu “Cumhuriyet’in Başarı Öyküsü: Asım Kocabıyık” kitabı kaynak alındı.

İş dünyasının duayen isimlerinden Asım Kocabıyık’ın toplumsal sorumluluk faaliyetlerini içeren “Asım Kocabıyık ve Toplumsal Sorumluluk” ekranı ise, Anı Odası’nın diğer bir önemli köşesini oluşturuyor. 

“Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası, Borusan Contemporary Perili Köşk’ün 6. katında Cumartesi – Pazar günleri 10.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.