Borusanlı Öğrenciler, NASA’nın Desteklediği Uluslararası Robot Yarışmasından Ödülle Döndü

ABD Uzay Bilimleri Dairesi NASA’nın destekleriyle Chicago’da düzenlenen ‘First Robotics Competition Midwest’ten Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, “Rookie Inspiration Award” ödülü ile döndü.

Öğrencilerin bilime ve keşfetmeye olan ilgilerini artırmak ve teknoloji geliştirmeye odaklanmalarını sağlamak üzere 20 yıldır gerçekleştirilen First yarışmalarına her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce okul, yüzbinlerce genç katılıyor. Bu yılın ilk organizasyonlarından biri olan First Robotics Competition Midwest’te yarışmaya hak kazanan 53 okuldan 3’ü ise Türkiye’dendi. Bunlar arasında tek devlet okulu statüsündeki Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ülkemize özel bir ödülle döndü.

Uzun ve zorlu bir hazırlık sürecinden geçen Borusan Asım Kocabıyık TEML ekibi, NASA TV tarafından açıklanan kurallar ve yarışma kurulunun gönderdiği kit çerçevesinde basketbol oynayan robot geliştirdi. İstanbul’da bulunamayan bazı parçaları da kendi üreten takım, yarışma jürisi ve katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. Ancak robotun öğrenciler ve öğretmenlerin ürettiği parçalarla geliştirilmiş olması yarış kurallarına aykırı olduğu için basketbol maçları başlamadan bir gece önce yarışma komitesinin teslim ettiği parçalarla robot yeniden yapıldı. Tüm bu süreçte gösterilen gayret de ekibin yarışçılar arasında fark yaratmasında önemli rol oynadı.

Yarış günü Borusan Asım Kocabıyık TEML ekibinin hazırladığı robotun göstermiş olduğu performans öğrenci ve öğretmenlerimizin başarısını kanıtlar nitelikteydi. Defans ve asist yapmak üzere geliştirilen robot, gerçekleştirilen 10 maç boyunca rekabet etti. Yorucu, bir o kadar zevkli ve eğlenceli iki günün ardından gerek gösterdikleri başarı gerek sürekli mücadele eden takım ruhu ve standlarındaki sıcakkanlı tavırlarıyla Borusan takımı “Rookie Inspiration Award” ödülüne layık görüldü.

Takımımıza başarılarının devamını diliyoruz…