BORUSAN HİKÂYE EVİ

Borusan Hikâye Evi, Borusan Kocabıyık Vakfı çatısı altında yeşeren, ilk etapta Beyoğlu bölgesindeki 7-9 yaş ilkokul çocuklarını ve sınıf öğretmenlerini kapsayan ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde hayata geçen bir eğitim projesi. Projenin amacı, okul-dışı eğitim ihtiyacını gidermek, kamusal ve özel alanda çocukların kendilerini daha açık olarak ifade etmelerini sağlamak, özgüvenlerini geliştirmek ve tüm bunları hikâye anlatma yöntemleriyle pekiştirmek.

Proje, içinde yaşadığımız dünyayı onu oluşturan tüm varlıklarla birlikte kavramamızı, birbirimizi daha kolay şekilde anlamamızı sağlayan “hikâyeyi” bir zemin olarak kullanıyor. Birbirine bağlanan, birbirinden ayrılan, birbirine yaklaşan, farklı olay ve durumlar yaşamasına rağmen bir biçimde benzer yolları izleyen hikâye yapıları, aynı zamanda bu projenin eğitim modelinin de temelini oluşturuyor.

2022 Kasım’ın hayata geçen Borusan Hikâye Evi, ilk olarak öğretmenlere eğitim vermeye başladı. Kasım-Mayıs ayları arasında, Beyoğlu’ndaki ilkokulların sınıf öğretmenlerine her ay iki oturum olmak üzere, çocuk edebiyatı ve duygular üzerine atölyeler gerçekleştiriliyor.

Ocak 2023’ten itibaren de Borusan Kocabıyık Vakfı’nın İstiklal Caddesi üzerinde bulunan binasında, hafta içi ve hafta sonu eğitimleri verilmeye başlanacak. Bu eğitimlerde 7-9 yaş arası çocuklar hafta içinde her biri 4 hafta süren eğitimlerini alacak, oyun ve hikâyelerle ifadelerini güçlendirecekler.

Tüm etkinlikleri ücretsiz olarak gerçekleşen, sınırlı rezervasyon ile öğrencilere kapılarını açan, alanında uzman eğitmenlerin vereceği atölyelerle Borusan Hikâye Evi’nin çalışmaları, Temmuz sonuna kadar sürecek, Eylül’de yeniden başlayacak ve tüm eğitim-öğretim dönemlerine yayılacak.

Rezervasyon için tıklayınız:
Borusan Hikâye Evi Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri: Nisan 2024