ROBOTİK TAKIMLARI

Robotik takımlarımız, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kuruldu. 4972 Borusan ve 7444 Ay Yıldız isimlerini taşıyan bu iki Robotik takımımız, öğrencilerin bilime ve teknolojiye yönelik ilgilerini güçlendirmek ve Robotik alanında kendilerini geliştirebilmelerine katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

Biri 2013, diğeri ise 2018 yılında güncel olarak faaliyetlerine başlayan takımlarımız, bu alandaki çalışmalarını büyük bir şevkle ve çalışkanlıkla sürdürerek ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılım sağlıyor ve ödüller kazanıyor.

BORUSAN ROBOTİK
Türkiye’de devlet meslek lisesinde okuyan öğrencilerin kurduğu ilk Robotik takımı olan 4972 Borusan Robotik takımı, 2013 yılında İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bünyesinde kuruldu.

13 kız, 23 erkek olmak üzere toplam 36 öğrenciden oluşan takım, mentörlerinin liderliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Farklı kulvardaki yarışmalarda yer almayı sürdüren Borusan Robotik, bu alanda adından başarıyla söz ettirmeye devam ediyor.

“Cesaretin yoksa, zafer de yok” (No Guts, No Glory) mottosunu benimseyen takım, bu alanda ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada yer aldı ve birçok ödüle layık görüldü. Kazandıkları ödüllerin güncel listesi şu şekildedir:

FIRST Robotics Competition Haliç Regional – Innovation in Control (2023)
Çin Off-Season – Ambassador (2019)
Mersin Off-Season – Finalist, Design Award, Excellence in Engineering (2019)
Ankara Off-Season – Winner (2022)
Turkish Off-Season – Industrial Design Award (2018)
Turkish Off-Season – En iyi Takım Ruhu, En iyi Endüstriyel iş Güvenliği Uygulayıcısı (2015)
(5665 Golden Horn takımıyla birlikte)
Chicago Midwest Regional (Rookie) – Rookie Inspiration Award (2014)

 

AY YILDIZ ROBOTİK
7444 Ay Yıldız Robotik takımı 2018 yılında, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde, Robotik projelerinin içinde daha çok öğrencinin yer almasını sağlamak, sosyal temelli projeler yaparak öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak amaçlarıyla kuruldu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında #heforshe ve #ifthenshecan akımlarını çalışmalarının odağında tutan Ay Yıldız Robotik, bünyesinde yer alan kız ve erkek öğrencilerin takımda sayıca dengeli bir bütünlük oluşturmasına önem veriyor. 11 kız, 14 erkek öğrenciyle birlikte 25 öğrenciden oluşan takım, her geçen sene takımında yer alan kız öğrenci sayısını yükseltmeyi hedeflerinden biri olarak görüyor. 

Alana özgü çalışmalarının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Ay Yıldız Robotik, Borusan Oto çalışanları ile işbirliği yaparak atık tahtaların kullanılması, sokak hayvanları için kulübe yapılması, yetiştirdikleri meşe palamudu fidanlarının filizlendirilerek doğaya kazandırılması; kitap, kıyafet ve kırtasiye malzemelerinin toplanarak ihtiyacı olan okullara gönderilmesi gibi birçok faaliyetin doğrudan içinde yer aldı.

“Sen kazanana kadar bitmeyecek” (it’s not over until you win) mottosunu benimseyen takım ulusal ve uluslararası alanda pek çok yarışmada yer aldı ve ödüller kazandı. Kazandıkları ödüllerin güncel listesi şu şekildedir:

FIRST Robotics Competition Bosphorus Regional – Winner (2023)
FRC New York Hudson Valley Regional – FIRST Dean’s List Finalist (2020)
FRC İstanbul Regional – Industrial Design Award (2019)
Ankara Off Season – Innovation in Control (2019)