BHS ECO TEAM

BHS Eco TEAM takımımız, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2019 yılında kuruldu.

BHS Eco Team, öğrencilerin projelerin içinde yer almasını sağlamak, sosyal projeler yaparak öğrencileri geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak ve Shell’in her yıl düzenlediği üniversite ve lise takımlarının birlikte yarıştığı uluslararası etkinlik Shell Eco Marathon’a katılım sağlamak amacıyla kuruldu.

Takımımız, motorlu araçlar teknolojisi, bilişim teknolojileri, makine ve tasarım teknolojisi ile elektrik-elektronik teknolojileri bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerimizden oluşuyor. Farklı bölümlerdeki öğrenciler, multidisipliner bir yönelimle yazılım, mekanik, elektronik, malzeme bilimi gibi konularda çalışmalar üretiyor.

2019 yılından itibaren benzinli ve elektrikli otomobiller üreten takımımız, farklı üretim teknolojileri kullanarak mekanik ve elektronik verimliliğin dışında oluşturduğu üretim metotlarıyla da Shell’in “Stories from the track” serilerine konu oldu. Sürdürülebilirlik adına üretim sürecinde her zaman doğal ve dönüştürülebilir malzemelerin kullanılmasına önem veriyoruz. Bu anlamda, BHS Eco Team’in hedeflerinden biri de yakıt verimliliğiyle birlikte üretim süreçlerinde de enerji tasarrufu sağlayarak sürdürülebilir enerji kaynaklarını koruyup daha temiz bir dünyada yaşamak…

Takımımız 2022 yılında Hollanda’da Circuit Paul Armagnac’ta yapılan yarışmaya elektrikli araçla, 2023 yılında Shell Eco Maraton Fransa Nogara yarışmasına ise benzinli ve elektrikli araçlarıyla katılım sağladı.

Takımımız, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Daha evvel Borusan Oto çalışanları ile işbirliği yaparak, doğaya zarar vermeden, atık tahtaları kullanarak sokak hayvanları için kulübeler yaptılar. Yetiştirdikleri meşe palamudu fidanlarını filizlendirerek doğaya kazandırdılar. Kitap, kıyafet ve kırtasiye malzemeleri toplayarak ihtiyacı olan okullara gönderilmesine destek oldular.