“ASIM KOCABIYIK: 88 &∞” ANI ODASI

Borusan Holding’in kurucusu ve onursal başkanı merhum Asım Kocabıyık’ın hatırasını yaşatmak üzere hazırlanan“Asım Kocabıyık: 88 & ∞” Anı Odası, Kocabıyık’ın vefatının ikinci yıldönümü olan 2014 Aralık’ında ziyarete açıldı. Borusan Contemporary Perili Köşk’te yer alan ve dijital bir sergiye ev sahipliği yapan Anı Odası, Kocabıyık’ın yaşamını, değerlerini ve topluma kazandırdığı eserlerini aktarıyor.  

Hafta içi Borusan Holding’in merkezi olan, hafta sonu Borusan Contemporary’nin sergilerine ev sahipliği yapan Perili Köşk’te açılan “Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası, Borusan’ın kurucusu ve onursal başkanı Asım Kocabıyık’ın hatırasını yaşatmak üzere çalışma odasında düzenlendi ve onun 88 yıllık yaşamını anlatan bir dijital sergiye ev sahipliği yapıyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı önderliğinde gerçekleştirilen ve 28 Aralık 2012’de aramızdan ayrılan Kocabıyık’ın vefatının yıldönümünde ziyarete açılan “Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası’nın küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak,  tasarım ve prodüksiyonunu ise Çağdaş Arpaç ve Fatma Türe üstlendi.

Anı Odası’nda merhum Kocabıyık’ın 1924 yılında Afyon’un Tazlar köyünde başlayan 88 yıllık yaşam öyküsünün ana bölümünü 7 ekrandan oluşan 5 metrelik bir video duvarda görmek mümkün. Halen Türkiye’nin en büyük dokunmatik ekranı olan ve birçok kişinin aynı anda interaktif olarak kullanabildiği video duvar, onar yıllık dönemler halinde aile, iş ve ülke eksenlerinde düzenlendi. Ziyaretçiler buradan Asım Kocabıyık’ın aile ve iş yaşamındaki gelişmelerle birlikte aynı yıllarda ülkede meydana gelmiş sosyal, ekonomik ve politik gelişmeleri de takip edebiliyor. Bu içerikler ekrana taşınırken projenin küratörlüğünü gerçekleştiren Prof. Dr. Zafer Toprak’ın Asım Kocabıyık ile yaptığı röportajlardan yararlanarak yazmış olduğu Cumhuriyet’in Başarı Öyküsü: Asım Kocabıyık kitabı kaynak alındı.

İş dünyasının duayen isimlerinden Asım Kocabıyık’ın toplumsal sorumluluk faaliyetlerini içeren “Asım Kocabıyık ve Toplumsal Sorumluluk” ekranı ise, Anı Odası’nın diğer bir önemli köşesini oluşturuyor.

“Asım Kocabıyık: 88 &∞” Anı Odası, Borusan Contemporary Perili Köşk’ün 6. katında cumartesi ve pazar günleri saat 10.00–20.00 arasında ziyarete açık olacak.